Dist. Gold Silver Bronze
Senior Girls 100m | |||
SE | Tianna Longman (Raymore) - 14.47 | Kelsey Bentz (Raymore) - 14.50 | Natashia Apangchan (Strasbourg) - 15.25 |
SW | Ashton Dyok (Watson) - 13.78 | Kennedy Lewis (Imperial) - 13.80 | Sarah Joa (Imperial) - 14.03 |
NE | Molly Yungmann (Annaheim) - 13.53 | Payton Zimmerman (Englefeld) - 13.91 | Genevieve Anasarias (Kelvington) - 14.54 |
NW | Alison Behiel (Muenster) - 14.47 | Brittany Weiman (Bruno) - 14.65 | |
Senior Girls 200m | |||
SE | Kellie Kozak (Ituna) - 28.36 | Kendal Kazeil (Strasbourg) - 39.13 | Kennedy Kazeil (Strasbourg) - 43.28 |
SW | Sarah Joa (Imperial) - 31.08 | ||
NE | Grace Flaman (Lake Lenore) - 28.35 | Payton Zimmerman (Englefeld) - 28.87 | Kaitlyn Hamel (Rose Valley) - 35.41 |
NW | Brittany Weiman (Bruno) - 27.16 | ||
Senior Girls 400m | |||
SE | Madison Gudnason (Wynyard) - 1:13.25 | Taylor Stocker (Foam Lake) - 1:17.00 | Madison Smith (Strasbourg) - 1:26.75 |
SW | Paige DeMong (Cudworth) - 1:30.18 | ||
NE | Grace Flaman (Lake Lenore) - 1:04.75 | Beth Prodahl (Lake Lenore) - 1:05.66 | Allyson Smith (Rose Valley) - 1:17.19 |
NW | |||
Senior Girls 800m | |||
SE | Madison Gudnason (Wynyard) - 3:16.44 | ||
SW | Sarah Joa (Imperial) - 3:02.54 | ||
NE | Beth Prodahl (Lake Lenore) - 2:30.84 | Grace Flaman (Lake Lenore) - 2:33.87 | Kaitlin Schultz (Kelvington) - 2:53.75 |
NW | Rayna Olynuk (Middle Lake) - 3:03.00 | Kailey Griffin (Middle Lake) - 3:27.00 | |
Senior Girls 1500m | |||
SE | Madison Gudnason (Wynyard) - 6:28.00 | ||
SW | Celina Remingler (Imperial) - 6:36.97 | Brittany Hilkewich (Wakaw) - 8:03.59 | |
NE | Beth Prodahl (Lake Lenore) - 5:32.00 | Grace Flaman (Lake Lenore) - 5:47.22 | Kaitlin Schultz (Kelvington) - 6:34.10 |
NW | Kailey Griffin (Middle Lake) - 7:23.72 | ||
Senior Girls 3000m | |||
SE | Madison Gudnason (Wynyard) - 14:26.53 | Martina Leader (Foam Lake) - 15:47.46 | |
SW | |||
NE | |||
NW | |||
Senior Girls 80m Hurdles | |||
SE | Brittany Boyarski (Ituna) - 16.84 | ||
SW | Ashton Dyok (Watson) - 14.94 | Harper Rae (Imperial) - 16.69 | Kristin Baldwin (Wakaw) - 17.65 |
NE | Molly Yungmann (Annaheim) - 13.21 | Allyson Smith (Rose Valley) - 16.43 | |
NW | Brittany Weiman (Bruno) - 15.87 | ||
Senior Girls 4x100m | |||
SE | Raymore Rebels - 1:00.53 | Wynyard Composite - 1:01.50 | Ituna Trojans - 1:03.60 |
SW | |||
NE | |||
NW | Bruno - 59.35 | Middle Lake - 59.80 | HCI - 59.97 |
Senior Girls High Jump | |||
SE | Kellie Kozak (Ituna) - 1.50m | ||
SW | Robyn Medernach (Cudworth) - 1.33m | Elizabeth Martens (Watrous) - 1.30m | Rene Schellenberg (Watrous) - 1.25m |
NE | Jocelyn Marquette (Kelvington) - 1.40m | Kristina Crone (Annaheim) - 1.30m | |
NW | Jennifer Hinz (HCI) - 1.37m | Kristy Dupuis (Bellevue) - 1.32m | Vonia Nimchuk (Bruno) - 1.29m |
Senior Girls Long Jump | |||
SE | Kellie Kozak (Ituna) - 4.39m | Kelsey Bentz (Raymore) - 4.29m | Tianna Longman (Raymore) - 4.23m |
SW | Kristen Greve (LCHS) - 4.63m | Ashton Dyok (Watson) - 4.29m | Sarah Joa (Imperial) - 4.16m |
NE | Molly Yungmann (Annaheim) - 4.40m | Payton Zimmerman (Englefeld) - 4.22m | Jocelyn Marquette (Kelvington) - 4.16m |
NW | Alison Behiel (Muenster) - 4.65m | Morgan Lueke (HCI) - 4.18m | Jordan LaBuick (HCI) - 3.91m |
Senior Girls Triple Jump | |||
SE | Kellie Kozak (Ituna) - 9.74m | Tianna Longman (Raymore) - 9.15m | Taisha Montgomery (Strasbourg) - 8.23m |
SW | Kristen Greve (LCHS) - 9.95m | Jordyn Oleksyn (Wakaw) - 7.99m | Jaiden Muller (LeRoy) - 7.73m |
NE | Molly Yungmann (Annaheim) - 9.44m | Danika Marquette (Kelvington) - 8.99m | Jocelyn Marquette (Kelvington) - 8.92m |
NW | Alison Behiel (Muenster) - 10.09m | Morgan Lueke (HCI) - 8.80m | Jordan LaBuick (HCI) - 8.61m |
Senior Girls Shot Put | |||
SE | Danielle Fedak (Foam Lake) - 9.65m | Dawnis McIvor (Kawacatoose) - 8.49m | Laura Edwards (Strasbourg) - 8.29m |
SW | Madison Palchinski (Cudworth) - 8.80m | Cassidy Oesch (LeRoy) - 8.49m | Ashton Dyok (Watson) - 7.99m |
NE | Megan Gale (Kelvington) - 8.99m | Genevieve Anasarias (Kelvington) - 8.85m | Katherine Ingram (Quill Lake) - 8.79m |
NW | Kristy Dupuis (Bellevue) - 8.14m | Kendra Sorokoski (Bruno) - 8.10m | Makenzie Senko (HCI) - 8.09m |
Senior Girls Discus | |||
SE | Danielle Fedak (Foam Lake) - 33.48m | Kyla Zrymiak (Ituna) - 23.93m | Dawnis McIvor (Kawacatoose) - 22.83m |
SW | Paige DeMong (Cudworth) - 25.49m | Kennedy Lewis (Imperial) - 23.54m | Cassidy Oesch (LeRoy) - 23.15m |
NE | Cassandra Lozinski (Rose Valley) - 25.55m | Ashley Blechinger (Annaheim) - 21.29m | Megan Gale (Kelvington) - 21.25m |
NW | Makenzie Senko (HCI) - 32.71m | Rayna Olynuk (Middle Lake) - 24.47m | Caitlyn Welder (HCI) - 23.17m |
Senior Girls Javelin | |||
SE | Dawnis McIvor (Kawacatoose) - 30.75m | Danielle Fedak (Foam Lake) - 26.14m | LeeAnn Pankratz (Foam Lake) - 24.83m |
SW | Cassidy Oesch (LeRoy) - 22.49m | Catelyn Poitras (Imperial) - 20.52m | J'Lyn Odne (Watrous) - 19.87m |
NE | Katherine Ingram (Quill Lake) - 30.21 | Bing Bing Zhang (Englefeld) - 27.10m | Megan Gale (Kelvington) - 25.58m |
NW | Makenzie Senko (HCI) - 30.75 | Rayna Olynuk (Middle Lake) - 28.32 | Kendra Sorokoski (Bruno) - 23.54m |
Senior Girls Tetrathlon | |||
SE | Larissa Wolitski (Wynyard) - 1614 | Megan Farrell (Foam Lake) - 1068 | |
SW | Kelsey Graf (Watson) - 1332 | ||
NE | |||
NW | Katelyn Behiel (Muenster) - 1655 | Angela Baran (HCI) - 1578 | MacKenzie Dobrohoczki (Middle Lake) - 1189 |
Girls 4x400m | |||
SE | Strasbourg Vikings - 5:36.65 | ||
SW | |||
NE | |||
NW | Humboldt Collegiate - 4:40.78 | Middle Lake - 5:00.69 | Bruno - 5:10.34 |
Midget Girls 100m | |||
SE | Mary Latoski (Wynyard) - 13.75 | Jayda McNab (Raymore) - 15.18 | Jaclynn Leibel (Wynyard) - 15.56 |
SW | Jenna Joa (Imperial) - 14.56 | Jenna Schmidt (Watrous) 14.81 | Brynn Sundholm (LCHS) - 14.85 |
NE | Brooke Muller (Englefeld) - 14.09 | Taylor Hunt (Rose Valley) - 14.93 | Laura Ripley (Lake Lenore) - 15.37 |
NW | Taylor Zwarych (HCI) - 13.57 | Catherine Vachon (Bellevue) - 14.43 | Alexis Thibodeau (HCI) - 14.50 |
Midget Girls 200m | |||
SE | Mary Latoski (Wynyard) - 27.88 | Alyson Edwards (Strasourg) - 28.16 | Jaclynn Leibel (Wynyard) - 32.75 |
SW | Jenna Joa (Imperial) - 30.41 | Stacey Schitka (Wakaw) - 32.26 | |
NE | Brooke Muller (Englefeld) - 28.71 | Cassidy Smith (Rose Valley) - 29.28 | Lena Marcocchio (Wadena Comp) - 33.41 |
NW | Taylor Zwarych (HCI) - 27.91 | Alexis Thibodeau (HCI) - 28.31 | Jessica Kilback (HCI) - 29.85 |
Midget Girls 400m | |||
SE | Alyson Edwards (Strasbourg) - 1:14.06 | Courtney Decker (Strasbourg) - 1:27.40 | Sarah Hodel (Strasbourg) - 1:41.08 |
SW | Deanne Senko-Loose (LCHS) - 1:27.44 | ||
NE | Khrystyna Ostrovsky (Englefeld) - 1:06.15 | Courtney Stammen (Annaheim) - 1:09.31 | Laura Ripley (Lake Lenore) - 1:17.87 |
NW | Taylor Zwarych (HCI) - 1:08.61 | Makenna Gerwing (HCI) - 1:10.69 | Kelsey Parsons (Middle Lake) - 1:12.03 |
Midget Girls 800m | |||
SE | Jessie Froehlich (Wynyard) - 3:29.50 | Courtney Decker (Strasbourg) - 3:42.00 | Kaile Kuntz (Strasbourg) - 3:42.03 |
SW | MacKenna Hanson (Watrous) - 3:07.94 | Deanne Senko-Loose (LCHS) - 3:28.22 | |
NE | Erica Gerwing (Lake Lenore) - 3:06.66 | Alyssa Wuchner (Annaheim) - 3:13.78 | Laura Ripley (Lake Lenore) - 3:42.96 |
NW | Makenna Gerwing (HCI) - 2:45.00 | Jenna Giddings (HCI) - 2:46.00 | Rebecca Georget (Bellevue) - 2:55.00 |
Midget Girls 1500m | |||
SE | Jessie Froehlich (Wynyard) - 7:16.00 | Lennae Kinequon (Punnichy) - 8:11.37 | |
SW | MacKenna Hanson (Watrous) - 6:28.06 | Mikayla Buryniuk (Wakaw) - 6:42.96 | Jenny Hilts (Watrous) - 6:51.32 |
NE | Khrystyna Ostrovsky (Englefeld) - 6:15.19 | Erica Gerwing (Lake Lenore) - 6:15.72 | Makenzie Kovacs (St. Brieux) - 6:23.32 |
NW | Jenna Giddings (HCI) - 6:11.31 | Krystal Dobrohoczki (Middle Lake) - 6:18.90 | Katelyn Richardson (Middle Lake) - 6:30.25 |
Midget Girls 3000m | |||
SE | Jessie Froehlich (Wynyard) - 14:34.73 | Lennae Kinequon (Punnichy) - 20:26.41 | |
SW | MacKenna Hanson (Watrous) - 15:21.29 | Jenny Hilts (Watrous) - 15:23.27 | |
NE | |||
NW | |||
Midget Girls 80m Hurdles | |||
SE | Mary Latoski (Wynyard) - 13.78 | Jaclynn Leibel (Wynyard) - 16.90 | Jaida Daborn (Strasbourg) - 16.97 |
SW | Jenny Hilts (Watrous) - 16.29 | Jenna Joa (Imperial) - 16.59 | Kaitlyn Crossland (LeRoy) - 16.72 |
NE | Taylor Hunt (Rose Valley) - 14.28 | Erica Gerwing (Lake Lenore) - 16.06 | Alison Gerwing (Lake Lenore) - 17.12 |
NW | Taylor Zwarych (HCI) - 13.63 | Alexis Thibodeau (HCI) - 14.00 | Jessica Kilback (HCI) - 14.22 |
Midget Girls 4x100m | |||
SE | Wynyard Composite - 1:01.50 | Strasbourg Vikings - 1:04.53 | |
SW | |||
NE | |||
NW | Humboldt Collegiate - 56.03 | Middle Lake - 1:03.81 | |
Midget Girls High Jump | |||
SE | Astrid Liska (Raymore) - 1.30m | Cassidy Grey (Punnichy) - 1.28m | Kaylee Favel (Kawacatoose) - 1.25m |
SW | Hannah Vielhauer (Watrous) - 1.40m | Kendra Thiessen (LCHS) - 1.37m | Brynn Sundholm (LCHS) - 1.32m |
NE | Cassidy Smith (Rose Valley) - 1.47m | Micah Yobb (Rose Valley) - 1.45m | Tessaka Finlayson (Quill Lake) - 1.41m |
NW | Alexis Thibodeau (HCI) - 1.44m | Jenna Giddings (HCI) - 1.42m | Catherine Vachon (Bellevue) - 1.40m |
Midget Girls Long Jump | |||
SE | Alyson Edwards (Strasbourg) - 4.69m | Mary Latoski (Wynyard) - 4.58m | Kyra Kammer (Raymore) - 3.66m |
SW | Brynn Sundholm (LCHS) - 4.27m | Kendra Thiessen (LCHS) - 4.22m | Jenna Joa (Imperial) - 4.22m |
NE | Cassidy Smith (Rose Valley) - 4.15m | Khrystyna Ostrovsky (Englefeld) - 4.12m | Brooke Muller (Englefeld) - 4.06m |
NW | Catherine Vachon (Bellevue) - 4.47m | Makenna Gerwing (HCI) - 4.40m | Grace Biemans (HCI) - 4.03m |
Midget Girls Triple Jump | |||
SE | Alyson Edwards (Strasbourg) - 10.31m | Jaclynn Leibel (Wynyard) - 8.57m | Kyra Kammer (Raymore) - 8.25m |
SW | Brynn Sundholm (LCHS) - 8.80m | Jensen Beaudoin (Wakaw) - 8.51m | Kendra Thiessen (LCHS) - 8.27m |
NE | Taylor Hunt (Rose Valley) - 9.67m | Cassidy Smith (Rose Valley) - 8.96m | Kara Miskolczi (Englefeld) - 8.02m |
NW | Catherine Vachon (Bellevue) - 10.01m | Makenna Gerwing (HCI) - 9.33m | Alexa Kirsch (Middle Lake) - 8.44m |
Midget Girls Shot Put | |||
SE | Cierra Prisiak (Wynyard) - 9.40m | Laney Kay (Raymore) - 8.84m | Jana Keisig (Ituna) - 8.49m |
SW | Jaedyn Rudichuk (Wakaw) - 10.07m | Kennedy Oleksyn (Wakaw) - 9.83m | Madison Newberry (LCHS) - 9.30m |
NE | Mardi Scutchings (Kelvington) - 10.21m | Rayanne Korolchuk (Quill Lake) - 9.82m | Taylor Morton (Quill Lake) - 9.11m |
NW | Nicole Kramchynsky (Bellevue) - 9.37m | Carlee Huber (Bruno) - 8.79m | Madison Thiessen (Bellevue) - 6.94m |
Midget Girls Discus | |||
SE | Courtney Decker (Strasbourg) - 24.90m | Ainsley Buffalo (Raymore) - 22.96m | Cierra Prisiak (Wynyard) - 22.85m |
SW | Jaedyn Rudichuk (Wakaw) - 21.60m | Emily Otte (Holdfast) - 19.25m | Madison Newberry (LCHS) - 18.45m |
NE | Micah Yobb (Rose Valley) - 22.60m | Mardi Scutchings (Kelvington) - 22.08m | Dakota Longman (Kelvington) - 21.96m |
NW | Nicole Kramchynsky (Bellevue) - 26.09m | Krystal Dobrohoczki (Middle Lake) - 20.75m | Katelyn Richardson (Middle Lake) - 18.25m |
Midget Girls Javelin | |||
SE | Kyra Kammer (Raymore) - 23.34m | Jana Keisig (Ituna) - 20.68m | Laney Kay (Raymore) - 20.64m |
SW | Kennedy Oleksyn (Wakaw) - 26.75m | Jaedyn Rudichuk (Wakaw) - 22.92m | Mikayla Buryniuk (Wakaw) - 20.85m |
NE | Dakota Longman (Kelvington) - 27.18m | Courtney Stammen (Annaheim) - 21.06m | Randi Peterson (Kelvington) - 19.18m |
NW | Nicole Kramchynsky (Bellevue) - 25.17m | Carlee Huber (Bruno) - 22.00m | Shyanna Reich (HCI) - 19.72m |
Junior Girls 100m | |||
SE | Rachel Christensen (Wynyard) - 14.12 | Megan Fisher (Raymore) - 14.53 | Jordann Brenner (Raymore) - 15.34 |
SW | Katelyn Blair (LCHS) - 14.02 | Lexie Nelson (Imperial) - 15.00 | Mercedes Robinson (Watson) - 15.01 |
NE | Shelby Voz (Lake Lenore) - 14.35 | Brittany Andreas (Wadena Comp) - 14.85 | Kaliee Standish (Kelvington) - 14.92 |
NW | Kelsey Berscheid (Muenster) - 14.54 | Jenna Brockman (Middle Lake) - 15.34 | Geneva Grest (HCI) - 15.47 |
Junior Girls 200m | |||
SE | Rachel Christensen (Wynyard) - 30.65 | Jordann Brenner (Raymore) - 32.31 | Hailey Acton (Strasbourg) - 32.62 |
SW | Katelyn Blair (LCHS) - 30.78 | Mercedes Robinson (Watson) - 30.79 | |
NE | Karli Polachek (Kelvington) - 30.72 | Anne Lyza Crisanto (Englefeld) - 31.50 | |
NW | Makenna Heidecker (Middle Lake) - 29.03 | Samantha Mollenbeck (Muenster) - 30.25 | Jenna Brockman (Middle Lake) - 30.50 |
Junior Girls 400m | |||
SE | Rachel Christensen (Wynyard) - 1:17.21 | Hailey Acton (Strasbourg) - 1:20.53 | Kayla Adelman (Strasbourg) - 1:23.56 |
SW | |||
NE | |||
NW | Makenna Heidecker (Middle Lake) - 1:07.50 | Maya Berscheid (HCI) - 1:08.16 | Shelby Engele (Muenster) - 1:23.00 |
Junior Girls 800m | |||
SE | Angel Asapace (Kawacatoose) - 3:34.44 | Shayden Crowe( Kawacatoose) - 3:46.13 | |
SW | Ashley Hards (Watrous) - 2:51.32 | ||
NE | Darcie Stuckel (Annaheim) - 2:40.25 | Bailey Stuckel (Annaheim) - 2:40.31 | |
NW | Maya Berscheid (HCI) - 2:43.00 | Makenna Heidecker (Middle Lake) - 2:46.00 | Jenna Brockman (Middle Lake) - 2:59.00 |
Junior Girls 1500m | |||
SE | Beth Springer (Foam Lake) - 6:37.15 | ||
SW | Ashley Hards (Watrous) - 6:10.40 | ||
NE | Bailey Stuckel (Annaheim) - 6:11.50 | Darcie Stuckel (Annaheim) - 6:22.25 | Rachel Veilleux (Rose Valley) - 6:29.50 |
NW | Jadyn Borstmayer (Bruno) - 5:54.00 | Kaitlyn Doetzel (Bruno) - 5:58.53 | Jenna Brockman (Middle Lake) - 6:35.34 |
Junior Girls 3000m | |||
SE | Beth Springer (Foam Lake) - 13:48.62 | ||
SW | Ashley Hards (Watrous) - 13:22.19 | ||
NE | |||
NW | Jadyn Borstmayer (Bruno) - 12:47.48 | Kaitlyn Doetzel (Bruno) - 13:08.85 | |
Junior Girls 80m Hurdles | |||
SE | Kylah Hanna (Ituna) - 18.90 | Shynelle Scherby (Ituna) - 19.28 | |
SW | Kristin Sherban (LCHS) - 16.09 | Lexie Nelson (Imperial) - 16.50 | Lindy Brookbank (LCHS) - 17.06 |
NE | Shelby Voz (Lake Lenore) - 13.65 | Lily Yungmann (Annaheim) - 13.78 | Kaliee Standish (Kelvington) - 15.93 |
NW | Kelsey Berscheid (Muenster) - 14.09 | ||
Junior Girls 4x100m | |||
SE | Strasbourg Vikings - 1:11.06 | ||
SW | Lanigan - 59.00 | ||
NE | |||
NW | Muenster - 1:02.54 | HCI - 1:04.37 | |
Junior Girls High Jump | |||
SE | McKenzie Acton (Strasbourg) - 1.07m | Angel Asapace (Kawacatoose) - 1.05m | |
SW | Lindy Brookbank (LCHS) - 1.35m | Katelyn Blair (LCHS) - 1.35m | Samara Stenson (LCHS) - 1.25m |
NE | Rebecca Godhe (Wadena Comp) - 1.30m | Brittany Andreas (Wadena Comp) - 1.25m | |
NW | Amy Plaquin (HCI) - 1.35m | ||
Junior Girls Pole Vault | |||
SE | |||
SW | |||
NE | Lily Yungmann (Annaheim) - 2.30m | ||
NW | |||
Junior Girls Long Jump | |||
SE | Tristen Lozinski (Wynyard) - 4.22m | Megan Fisher (Raymore) - 3.93m | Beth Springer (Foam Lake) - 3.44m |
SW | Katelyn Blair (LCHS) - 4.31m | Kristin Sherban (LCHS) - 4.26m | Lindy Brookbank (LCHS) - 4.12m |
NE | Lily Yungmann (Annaheim) - 4.21m | Shelby Voz (Lake Lenore) - 4.20m | Karli Polachek (Kelvington) - 4.02m |
NW | Jenay Varga (Muenster) - 4.50m | Maya Berscheid (HCI) - 4.30m | Samantha Mollenbeck (Muenster) - 4.05m |
Junior Girls Triple Jump | |||
SE | Tristen Lozinski (Wynyard) - 9.66m | Jamiee Brenner (Raymore) - 7.38m | Julie Jennings (Strasbourg) - 7.24m |
SW | Lindy Brookbank (LCHS) - 9.18m | Samara Stenson (LCHS) - 9.12m | Kristin Sherban (LCHS) - 8.98m |
NE | Lily Yungmann (Annaheim) - 9.60m | Shelby Voz (Lake Lenore) - 9.52m | Morgan Elmy (Kelvington) - 9.00m |
NW | Kelsey Berscheid (Muenster) - 10.03m | Maya Berscheid (HCI) - 9.85m | Jenay Varga (Muenster) - 9.26m |
Junior Girls Shot Put | |||
SE | Ella Clark (Ituna) - 8.14m | Miranda Leader (Foam Lake) - 7.84m | Kaleigh Mikolas (Strasbourg) - 7.42m |
SW | Allison McNulty (Watson) - 7.92m | ||
NE | Celine Miskolczi (Englefeld) - 8.29m | Cassidy Graham (Rose Valley) - 7.30m | Brooke Johnson (Annaheim) - 7.27m |
NW | Samantha Mollenbeck (Muenster) - 6.92m | Courtlyn Rueve (Muenster) - 6.67m | Emma Hinz (Muenster) - 6.38m |
Junior Girls Discus | |||
SE | Miranda Leader (Foam Lake) - 24.04m | Kaleigh Mikolas (Strasbourg) - 22.60m | McKenzie Acton (Strasbourg) - 20.02m |
SW | Alexa Koupantsis (Watrous) - 27.03m | ||
NE | Rachel Veilleux (Rose Valley) - 23.26m | Jennifer Harcourt (Quill Lake) - 19.25m | Karlene Brinkman (Lake Lenore) - 18.33m |
NW | Jenay Varga (Muenster) - 25.90m | Courtlyn Rueve (Muenster) - 21.37m | Alissa Eisner (Muenster) - 15.07m |
Junior Girls Javelin | |||
SE | Ella Clark (Ituna) - 30.50m | Jamiee Brenner (Raymore) - 24.03m | Kaleigh Mikolas (Strasbourg) - 21.27m |
SW | Karlene Brinkman (Lake Lenore) - 22.78m | Darcie Stuckel (Annaheim) - 19.18m | Rebecca Godhe (Wadena Comp) - 18.05m |
NE | |||
NW | Jenay Varga (Muenster) - 34.58m | Samantha Mollenbeck (Muenster) - 32.18m | Kelsey Berscheid (Muenster) - 28.86 |
Junior Girls Tetrathlon | |||
SE | Anna Wolitski (Wynyard) - 1693 | Colby Fox (Foam Lake) - 941 | |
SW | |||
NE | Cassidy Evans (Kelvington) - 2043 | Tanesha Novak (Kelvington) - 1847 | |
NW | |||
Bantam Girls 100m | |||
SE | Samantha Johnston (Strasbourg) - 14.75 | Grace Spilchak (Ituna) - 14.87 | Brianna Kutas (Ituna) - 15.35 |
SW | Julia Morelli (Viscount) - 14.34 | Hannah Gaudry (Wakaw) - 14.68 | Emily Thomas (Watrous) - 14.85 |
NE | Madison Rachkewich (Rose Valley) - 13.91 | Brett Elmy (Kelvington) - 14.65 | Kortney Chornomitz (Annaheim) - 14.88m |
NW | Jazmine Stadnyk (St. Dominic) - 15.00 | Teagan Weiman (St. Augustine) - 15.78 | Abbie Korte (Muenster) - 15.81 |
Bantam Girls 200m | |||
SE | Brianna Kutas (Ituna) - 32.15 | Raya Erickson (Wynyard) - 32.56 | Tray-Lyn Fox (Foam Lake) - 33.00 |
SW | Hannah Gaudry (Wakaw) - 32.75 | Hadley Schmidt (Drake) - 32.82 | Ruby Andrews (Watrous) - 33.12 |
NE | Kortney Chornomitz (Annaheim) - 30.35 | Jackielyn Redita (St. Brieux) - 30.53 | Kelsey Lye (Kelvington) - 31.22 |
NW | Jazmine Stadnyk (St. Dominic) - 29.47 | Pauline Vachon (Bellevue) - 31.12 | Teagan Weiman (St. Augustine) - 31.37 |
Bantam Girls 400m | |||
SE | Whitney Flavel (Strasbourg) - 1:17.38 | Kelly Hanmer (Strasbourg) - 1:21.25 | Emma Hymer (Strasbourg) - 1:21.27 |
SW | Olivia Jacobson (Wakaw) - 1:26.16 | Hannah Gaudry (Wakaw) - 1:29.25 | Kaitlin Boe (LCHS) - 1:31.32 |
NE | Jade Smith (Lake Lenore) - 1:12.31 | Emilie Ferre (St. Brieux) - 1:23.19 | Shelby Campbell (Wadena Comp) - 1:24.00 |
NW | Pauline Vachon (Bellevue) - 1:12.88 | Teagan Weiman (St. Augustine) - 1:15.37 | Natalia Balerud (St. Augustine) - 1:21.00 |
Bantam Girls 800m | |||
SE | Mackenzie Lasch (Ituna) - 3:05.97 | Whitney Flavel (Strasbourg) - 3:14.63 | Emma Hymer (Strasbourg) - 3:17.06 |
SW | Abrie Hyra (Lanigan Elem) - 3:03.56 | Jaz Lin Deneiko (Watrous) - 3:41.65 | |
NE | Jade Smith (Lake Lenore) - 2:53.91 | Ryanda Henry-Lavalee (Rose Valley) - 3:36.69 | |
NW | Charlene Carroll (Middle Lake) - 3:24.00 | Breanna Barlage (St. Augustine) - 3:26.00 | |
Bantam Girls 1500m | |||
SE | Whitney Flavel (Strasbourg) - 6:42.48 | ||
SW | Emily Fossen (Watrous) - 7:30.78 | Jaz Lin Deneiko (Watrous) - 8:08.42 | |
NE | Jade Smith (Lake Lenore) - 6:13.47 | Jocelyn Gerwing (Lake Lenore) - 7:16.06 | |
NW | Jo-Lee Brockman (Middle Lake) - 6:19.49 | Jade Otsig (Middle Lake) - 6:24.25 | Kayla Koob (Bruno) - 6:30.48 |
Bantam Girls 3000m | |||
SE | Whitney Flavel (Strasbourg) - 13:43.75 | ||
SW | |||
NE | |||
NW | Jo-Lee Brockman (Middle Lake) - 12:26.64 | Miranda Carroll (Muenster) - 14:44.63 | |
Bantam Girls 80m Hurdles | |||
SE | Eryn McLeod (Strasbourg) - 15.91 | Samantha Johnston (Strasbourg) - 16.78 | Kiyara Linford (Raymore) - 17.75 |
SW | Hannah Friesen (Watson) - 16.12 | Claire Schmidt (Watrous) - 17.04 | Brittany Newberry (Lanigan Elem) - 18.50 |
NE | Madison Rudick (Quill Lake) - 17.41 | Alicia Burghardt (Wadena Comp) - 17.47 | Jackielyn Redita (St. Brieux) - 17.60 |
NW | Kelly Romanuik (St. Dominic) - 14.00 | Kayla Koob (Bruno) - 16.07 | Mikayla Lemmerich (St. Augustine) - 16.80 |
Bantam Girls 4x100m | |||
SE | Strasbourg Vikings - 1:06.10 | Ituna Trojans - 1:08.85 | |
SW | |||
NE | |||
NW | St. Dominic - 59.72 | Bruno - 1:00.87 | St. Augustine - 1:02.28 |
Bantam Girls High Jump | |||
SE | Jordan Hannah (Strasbourg) - 1.36m | Eryn McLeod (Strasbourg) - 1.30m | Grace Spilchak (Ituna) - 1.28m |
SW | Hannah Friesen (Watson) - 1.43m | Taylor Metz (Holdfast) - 1.15m | Chantel Richels (LeRoy) - 1.10m |
NE | Jocelyn Gerwing (Lake Lenore) - 1.26m | Kelsey Lye (Kelvington) - 1.23m | |
NW | Kelly Romanuik (St. Dominic) - 1.42m | Jo-Lee Brockman - 1.40m | Jordyn Sarauer (St. Dominic) - 1.38m |
Bantam Girls Long Jump | |||
SE | Samantha Johnston (Strasbourg) - 3.75m | Raya Erickson (Wynyard) - 3.53m | Keyanna Favel (Kawacatoose) - 3.51m |
SW | Kaitlin Boe (LCHS) - 4.01m | Jacelyn Kelly (Imperial) - 3.96m | Ashley Gartner (Wakaw) - 3.74m |
NE | Jessie Wilson (Lake Lenore) - 3.78m | Shakir Bluebell (NEC) - 3.73m | Emilie Ferre (St. Brieux) - 3.58m |
NW | Teagan Weiman (St. Augustine) - 4.33m | Pauline Vachon (Bellevue) - 4.32m | Kelly Romanuik (St. Dominic) - 4.29m |
Bantam Girls Triple Jump | |||
SE | Samantha Johnston (Strasbourg) - 8.62 | Kelly Hanmer (Strasbourg) - 7.22m | Kiyara Linford (Raymore) - 6.87m |
SW | Claire Schmidt (Watrous) - 8.43m | Hadley Schmidt (Drake) - 8.36m | Bree Fisher (LCHS) - 8.10m |
NE | Brett Elmy (Kelvington) - 9.13m | Alicia Burghardt (Wadena Comp) - 7.00m | Shelby Campbell (Wadena Comp) - 6.41m |
NW | Kelly Romanuik (St. Dominic) - 9.74m | Jazmine Stadnyk (St. Dominic) - 9.17m | Pauline Vachon (Bellevue) - 8.87m |
Bantam Girls Shot Put | |||
SE | Jewlia Crowe-Buffalo (Raymore) - 8.13m | Brianna Kutas (Ituna) - 7.85m | Tray-Lyn Fox (Foam Lake) - 7.82m |
SW | Chantel Richels (LeRoy) - 8.17m | Jacelyn Kelly (Imperial) - 8.11m | Hannah Friesen (Watson) - 8.04m |
NE | Madison Rachkewich (Rose Valley) - 9.45m | Erin Rheaume (St. Brieux) - 8.46m | Nalani Roberts (Wadena Comp) - 8.00m |
NW | Karyn Kaip (HPS) - 8.41m | Miranda Carroll (Muenster) - 7.57m | Brianna Newberry (Muenster) - 6.76m |
Bantam Girls Discus | |||
SE | Tray-Lyn Fox (Foam Lake) - 21.69m | Shanaiah Geddes (Punnichy Elem) - 16.99m | Jewlia Crowe-Buffalo (Raymore) - 14.02m |
SW | Ashley Gartner (Wakaw) - 21.06m | Chantel Richels (LeRoy) - 20.97m | Jessica Stokke (Watrous) - 17.37m |
NE | Madison Rachkewich (Rose Valley) - 23.20m | Erin Rheaume (St. Brieux) - 18.74m | Brandee Lozinski (Archerwill) - 17.45m |
NW | Kelsey Gareau (Bellevue) - 19.21m | Karyn Kaip (HPS) - 16.55 | Brianna Newberry (Muenster) - 16.07m |
Bantam Girls Javelin | |||
SE | Keyanna Favel (Kawacatoose) - 19.67m | Mackenzie Lasch (Ituna) - 18.80m | Renay Machiskinic (Kawacatoose) - 16.75m |
SW | Kylee Warkentin (Drake) - 17.87m | Sarah Martens (Watrous) - 17.77m | Hannah Gaudry (Wakaw) - 17.63m |
NE | Madison Rachkewich (Rose Valley) - 22.46m | Shayla Christianson (Archerwill) - 21.93m | Althea Godhe (Wadena Comp) - 19.62m |
NW | Karyn Kaip (HPS) - 19.12m | Kelsey Gareau (Bellevue) - 17.04m | Morgan Atamanchuk (St. Augustine) - 14.34m |
Bantam Girls Tetrathlon | |||
SE | Zeta Hoostie (Strasbourg) - 307 | ||
SW | Cassidy Duguid (LeRoy) - 924 | ||
NE | |||
NW | Emma Abrey (HPS) - 1263 | Kennedy White (Bruno) - 924 | |
Peewee Girls 100m | |||
SE | Jesslyn Leibel (Wynyard) - 14.53 | Emily Mamer (Wynyard) - 15.50 | Montana Holmes (Strasbourg) - 15.59 |
SW | Kaitlynn Mau (Drake) - 14.10 | Allyson Tetzlaff (Viscount) - 14.75 | Jaida Yanoshewski (Watson) - 14.76 |
NE | Halle Boyes (Kelvington) - 15.50 | Emma Rae Ekstrom (Wadena Comp) - 16.00 | Aubree Radoux (Archerwill) - 16.06 |
NW | Heather Graf (St. Augstine) - 15.06 | Aime Breker (St. Augustine) - 15.12 | Kiana Leicht (St. Dominic) - 15.40 |
Peewee Girls 200m | |||
SE | Jesslyn Leibel (Wynyard) - 30.33 | Emily Mamer (Wynyard) - 32.88 | Madison Peters (Strasbourg) - 34.19 |
SW | Alyssa Buhs (Watson) - 32.91 | Jaida Yanoshewski (Watson) - 33.60 | Julia Koenning (Cudworth) - 33.61 |
NE | Raine Chornomitz (Annaheim) - 31.66 | Aubree Radoux (Archerwill) - 32.33 | Gaby Lefebvre (St. Brieux) - 33.28 |
NW | Heather Graf (St. Augustine) - 31.85 | Aime Breker (St. Augustine) - 32.00 | Mckenna Britz (Muenster) - 33.19 |
Peewee Girls 400m | |||
SE | Jesslyn Leibel (Wynyard) - 1:13.53 | Aivery Li (Strasbourg) - 1:19.70 | Madison Peters (Strasbourg) - 1:23.28 |
SW | Kaitlyn Sunderland (Cudworth) - 1:24.57 | Amy Sundquist (Watson) - 1:24.91 | Jacee Mensch (Watson) - 1:26.43 |
NE | Toran Phillips (Annaheim) - 1:15.69 | Kaley Ingram (Quill Lake) - 1:19.22 | Summer Rist (Wadena Elem) - 1:20.22 |
NW | Sydney Hilbert (St. Dominic) - 1:13.97 | Aime Breker (St. Augustine) - 1:16.72 | Mckenna Britz (Muenster) - 1:16.78 |
Peewee Girls 800m | |||
SE | Maddison Morris (Gordon's) - 3:25.36 | Darby Hansen (Strasbourg) - 3:32.63 | Aivery Li (Strasbourg) - 3:34.09 |
SW | Alyssa Regie (LeRoy) - 2:39.72 | Annaka Miettinen (Watson) - 3:21.40 | Avery Wildeman (Lanigan Elem) - 3:39.19 |
NE | Madison Kovacs (St. Brieux) - 3:04.09 | Claire Daubenfeld (St. Brieux) - 3:07.60 | Aislinn Ells (St. Brieux) - 3:07.91 |
NW | Julianna Engele-Lueke (St. Augustine) - 3:00.00 | Meagan Carroll (Muenster) - 3:03.00 | Rayanne Hoeflicher (Middle Lake) - 3:07.00 |
Peewee Girls 1500m | |||
SE | |||
SW | Alyssa Regie (LeRoy) - 2:39.72 | Annaka Miettinen (Watson) - 7:35.34 | |
NE | Claire Daubenfeld (St. Brieux) - 6:17.90 | Toran Phillips (Annaheim) - 6:50.29 | Kaytlin Campbell (Archerwill) - 7:02.22 |
NW | Cara Dobrohoczki (Middle Lake) - 6:08.10 | Julianna Engele-Lueke (St. Augustine) - 6:15.22 | Kaylee Hofmann (Muenster) - 6:24.22 |
Peewee Girls 3000m | |||
SE | |||
SW | Alyssa Regie (LeRoy) - 12:57.30 | Annaka Miettinen (Watson) - 14:34.39 | Jacee Mensch (Watson) - 14:41.63 |
NE | |||
NW | Cara Dobrohoczki (Middle Lake) - 13:30.89 | Julianna Engele-Lueke (St. Augustine) - 13:34.02 | Meagan Carroll (Muenster) - 14:28.36 |
Peewee Girls 80m Hurdles | |||
SE | Dallas Hannah (Strasbourg) - 18.00 | Montana Holmes (Strasbourg) - 18.12 | Chloe Wilkie (Strasbourg) - 19.09 |
SW | Amy Sundquist (Watson) - 15.94 | Shannon Hamilton (LeRoy) - 17.40 | Karli Craven (Lanigan Elem) - 17.50 |
NE | Sidney ven der Buhs (Englefeld) - 17.10 | Aubree Radoux (Archerwill) - 17.60 | Brynn Harcourt (Quill Lake) - 17.62 |
NW | Carsen Stadnyk (St. Dominic) - 16.43 | Kiana Leicht (St. Dominic) - 16.84 | Danica Kiefer (Muenster) - 17.56 |
Peewee Girls 4x100m | |||
SE | Wynyard Composite - 1:04.94 | Strasbourg Vikings - 1:07.05 | Kawacatoose - 1:15.78 |
SW | |||
NE | |||
NW | St. Augustine - 1:01.78 | St. Dominic - 1:04.12 | Muenster - 1:05.97 |
Peewee Girls High Jump | |||
SE | Madison Gudmundson (wynyard) - 1.23m | Rosetta Cyr (Punnichy Elem) - 1.20m | Racheal Machiskinic (Kawacatoose) - 1.15m |
SW | Madelyn Ireland (Cudworth) - 1.29m | Jaycee Sperling (Watson) - 1.26m | Marasia Brockman (Watson) - 1.20m |
NE | Halle Boyes (Kelvington) - 1.28m | Kaytlin Campbell (Archerwill) - 1.26m | Jayden Radoux (Archerwill) - 1.26m |
NW | Jada Huebner (Muenster) - 1.29m | Sydney Hilbert (St. Dominic) - 1.27m | Megan Brooks (St. Dominc) - 1.23m |
Peewee Girls Long Jump | |||
SE | Montana Holmes (Strasbourg) - 3.76m | Aivery Li (Strasbourg) - 3.71m | Jesslyn Leibel (Wynyard) - 3.68m |
SW | Divine Cortez (LeRoy) - 3.42m | Jaycee Sperling (Watson) - 3.41m | Maddison Rheaume (Watson) - 3.36m |
NE | Halle Boyes (Kelvington) - 3.47m | Jessa Grossett (Rose Valley) - 3.35m | Guillanne Crisanto (Englefeld) - 3.22m |
NW | Aime Breker (St. Augustine) - 4.19m | Jazmin Lees (St. Augustine) - 3.62m | Morgan Otsig (Middle Lake) - 3.57m |
Peewee Girls Triple Jump | |||
SE | Aivery Li (Strasbourg) - 8.05m | Madison Gudmundson (Wynyard) - 7.04m | Emily Hubick (Strasbourg) - 6.05m |
SW | Amy Sundquist (Watson) - 8.43m | Jaycee Sperling (Watson) - 8.25m | Allyson Tetzlaff (Viscount) - 7.87m |
NE | Emma Rae Ekstrom (Wadena Comp) - 7.67m | Toran Phillips (Annaheim) - 7.57m | Kaley Ingram (Quill Lake) - 7.16m |
NW | Kaylee Hofmann (Muenster) - 7.85m | Kiera Stevenson (St. Dominic) - 7.83m | Cara Dobrohoczki (Middle Lake) - 7.79m |
Peewee Girls Shot Put | |||
SE | Makenna Worm (Kawacatoose) - 8.60m | Dallas Hannah (Strasbourg) - 8.29m | Emily Hubick (Strasbourg) - 7.79m |
SW | Cassidy Bunyan (LeRoy) - 8.00m | Brynne Bunyan (LeRoy) - 7.60m | Jaida Yanoshewski (Watson) - 7.03m |
NE | Kiera Anderson (Quill Lake) - 8.33m | Danika Morrow (Kelvington) - 7.43m | Emma Chamberlain (Wadena Comp) - 6.94m |
NW | Kaylee Meyer (St. Dominic) - 7.83m | Haley Lins (HPS) - 7.29m | Lauren Hinz (St. Dominic) - 6.99 |
Peewee Girls Discus | |||
SE | Olivia Stefanuik (Wynyard Elem) - 19.91m | Makenna Worm (Kawacatoose) - 18.43m | Macey Tomblin (Wynyard) - 15.80m |
SW | Madison Bender (Wakaw) - 17.27m | Jaida Yanoshewski (Watson) - 15.54m | Cassidy Bunyan (LeRoy) - 15.47m |
NE | Ody Moorman (Lake Lenore) - 13.43m | Raine Chornomitz (Annaheim) - 12.90m | Bridgette Vedress (St. Brieux) - 12.77m |
NW | Lauren Hinz (St. Dominic) - 18.00m | Kaylee Meyer (St. Dominic) - 16.36m | Brianne Welder (St. Augustine) - 13.21m |
Peewee Girls Javelin | |||
SE | Ronnie Thomas (Gordon's) - 20.24m | Erin Fedak (Foam Lake) - 17.77m | Dallas Hannah (Strasbourg) - 17.15m |
SW | Cassidy Bunyan (LeRoy) - 19.17m | Sarah Pilling (Watson) - 17.06m | Megan Fisher (Lanigan Elem) - 13.98m |
NE | Dominique Smoke (Wadena Elem) - 13.10m | Raine Chornomitz (Annaheim) - 12.87m | Kiera Anderson (Quill Lake) - 10.28m |
NW | Kaylee Meyer (St. Dominic) - 18.19m | Brooke Keen (HPS) - 17.02m | Jade Bells (St. Dominic) - 14.85m |
Boys 4x400m | |||
SE | Strasbourg Vikings - 5:26.35 | ||
SW | |||
NE | |||
NW | HCI A - 3:52.50 | HCI B - 4:16.97 | Middle Lake - 4:42.06 |
Senior Boys 100m | |||
SE | Joshua Christensen (Wynyard) - 11.93 | Alexei Bashutsky (Wynyard) - 12.50 | Leo Marroquin (Ituna) - 12.60 |
SW | Breshton Folden (Watrous) - 11.65 | Parker Osmak (Watrous) - 12.56 | Landon Schutte (Watrous) - 12.86 |
NE | Mitchell Sakundiak (St. Brieux) - 12.25 | Daylin Novak (Kelvington) - 12.43 | Layne Kanak (Quill Lake) - 12.47 |
NW | Kyle Wehage (Middle Lake) - 11.81 | Brody Frerichs (Muenster) - 12.34 | Jared Giddings (HCI) - 12.35 |
Senior Boys 200m | |||
SE | Joshua Christensen (Wynyard) - 24.69 | Leo Marroquin (Ituna) - 25.47 | Chris John Belica (Strasbourg) - 26.47 |
SW | Parker Osmak (Watrous) - 26.57 | Landon Schutte (Watrous) - 27.54 | Avery LeBlanc (Wakaw) - 27.84 |
NE | Mitchell Sakundiak (St. Brieux) - 24.68 | Winston Ruiz (St. Brieux) - 25.34 | Jeremy Junk (Annaheim) - 25.34 |
NW | Jared Giddings (HCI) - 24.13 | Justin Pronych (HCI) - 24.25 | Chase Sogge (Muenster) - 25.25 |
Senior Boys 400m | |||
SE | Aiden Lindal (Wynyard) - 1:00.03 | Leo Marroquin (Ituna) - 1:00.04 | Jesse Korytko (Strasbourg) - 1:00.62 |
SW | Landon Schutte (Watrous) - 1:08.59 | Nick Neumiller (Watrous) - 1:09.68 | |
NE | Daylin Novak (Kelvington) - 57.41 | Winston Ruiz (St. Brieux) - 59.63 | Colby Muller (Englefeld) - 1:01.03 |
NW | Justin Pronych (HCI) - 56.81 | Jarvis Lefebvre (HCI) - 57.04 | Tanner Gerwing (HCI) - 57.09 |
Senior Boys 800m | |||
SE | Zachery Strongarm (Punnichy) - 2:50.28 | Zach Stoyko (Ituna) - 3:00.50 | Brandon Yung (Strasbourg) - 3:10.44 |
SW | Nick Neumiller (Watrous) - 2:36.28 | Brendan Crossland (LeRoy) - 2:47.44 | |
NE | Jesse Flaman (Lake Lenore) - 2:17.59 | Daylin Novak (Kelvington) - 2:18.90 | Carson Scheschuk (Wadena Comp) - 2:33.84 |
NW | Tanner Gerwing (HCI) - 2:18.00 | Matthew Parsons (Middle Lake) - 2:26.00 | Carter Frerichs (Muenster) - 2:31.00 |
Senior Boys 1500m | |||
SE | Nathan Prisiak (Wynyard) - 5:35.25 | Zach Stoyko (Ituna) - 5:45.35 | Zachery Strongarm (Punnichy) - 5:55.88 |
SW | Brendan Crossland (LeRoy) - 5:52.25 | Jordan Richardson (Cudworth) - 6:20.95 | Shea Lee (Wakaw) - 6:21.00 |
NE | Jesse Flaman (Lake Lenore) - 5:04.72 | Carson Scheschuk (Wadena Comp) - 5:19.72 | Jaden Kovacs (St. Brieux) - 5:28.38 |
NW | Nicolas Gobeil (HCI) - 4:52.35 | Carter Frerichs (Muenster) - 5:13.32 | Tanner Gerwing (HCI) - 5:31.54 |
Senior Boys 300m | |||
SE | |||
SW | Brendan Crossland (LeRoy) - 13:29.95 | ||
NE | |||
NW | Nicolas Gobeil (HCI) - 10:48.18 | Carter Frerichs (Muenster) - 11:34.03 | Tanner Gerwing (HCI) - 11:47.49 |
Senior Boys 100m Hurdles | |||
SE | Adrian Kasick (Strasbourg) - 15.16 | Nathan Prisiak (Wynyard) - 17.81 | Emmanuel Fabella (Strasbourg) - 18.12 |
SW | Breshton Folden (Watrous) - 15.47 | Graham Broadfoot (Watrous) - 17.60 | Hadleigh Vickers (Watson) - 18.06 |
NE | |||
NW | Jared Giddings (HCI) - 15.26 | Lucas Selinger (HCI) - 15.44 | Colton Lamping (Bruno) - 18.53 |
Senior Boys 4x100m | |||
SE | Wynyard Composite - 53.00 | Strasbourg Vikings - 54.28 | Ituna Trojans 54.75 |
SW | |||
NE | |||
NW | HCI - 47.53 | Muenster - 50.00 | |
Senior Boys High Jump | |||
SE | Mason Knaus (Strasbourg) - 1.70m | Jerrell Kinequon (Punnichy) - 1.60m | Chris John Belica (Strasbourg) - 1.55m |
SW | Breshton Folden (Watrous) - 1.77m | Shea Lee (Wakaw) - 1.50m | Riley Welter (Viscount) - 1.45m |
NE | Mitchell Sakundiak (St. Brieux) - 1.65m | Michael Carnago (Englefeld) - 1.50m | |
NW | Clayton Sutherland (One Arrow) - 1.68m | Matthew Parsons (Middle Lake) - 1.60m | Kyle Wehage (Middle Lake) - 1.60m |
Senior Boys Long Jump | |||
SE | Joshua Christensen (Wynyard) - 5.51m | Chris John Belica (Strasbourg) - 5.15m | Dawson Clark (Strasbourg) - 4.81m |
SW | Breshton Folden (Watrous) - 5.53m | Brady Fossen (Watrous) - 5.43m | Riley Welter (Viscount) - 5.14m |
NE | Colby Muller (Englefeld) - 5.22m | Winston Ruiz (St. Brieux) - 4.98m | Jeremy Junk (Annaheim) - 4.94m |
NW | |||
Senior Boys Pole Vault | |||
SE | |||
SW | |||
NE | |||
NW | Nicolas Gobeil (HCI) - 2.80m | ||
Senior Boys Triple Jump | |||
SE | Logan Johnson (Wynyard) - 10.57m | Tyson Brown (Strasbourg) - 10.30m | Dawson Clark (Strasbourg) - 10.20m |
SW | Brady Fossen (Watrous) - 11.90m | Mitch Toews (Watrous) - 11.07m | Riley Welter (Viscount) - 10.47m |
NE | Colby Muller (Englefeld) - 10.80m | Daylin Novak (Kelvington) - 10.31m | Brenden Sigfrid (Rose Valley) - 10.01m |
NW | Kyle Wehage (Middle Lake) - 12.02m | Jarvis Lefebvre (HCI) - 11.73m | Colton Lamping (Bruno) - 10.49m |
Senior Boys Shot Put | |||
SE | Michael Last (Foam Lake) - 11.69m | Damian Bentz (Raymore) - 11.43m | Catlin Kelln (Strasbourg) - 11.32m |
SW | Chandler Gross (Watrous) - 11.54m | Chad Jakeman (Wakaw) - 11.19m | Brandon Meiklejohn (LeRoy) - 10.40m |
NE | Ty Peterson (Kelvington) - 14.62m | Zack Spray (Kelvington) - 12.35m | Lusanda Koyana (Annaheim) - 11.25m |
NW | Bryce Rueve (Muenster) - 10.78m | Brody Frerichs (Muenster) - 10.35m | Jordan Breker (Muenster) - 9.79m |
Senior Boys Discus | |||
SE | Jaxon Danbrook (Strasbourg) - 31.98m | Brendan Bulych (Ituna) - 29.42m | Austin Hilts (Wynyard) - 27.40m |
SW | Layton Letendre (Wakaw) - 35.37m | Shea Lee (Wakaw) - 32.31m | Brandon Meiklejohn (LeRoy) - 28.97m |
NE | Ty Peterson (Kelvington) - 36.99m | Tyler Hunt (Rose Valley) - 34.13m | Zack Spray (Kelvington) - 33.66m |
NW | Nicolas Gobeil (HCI) - 32.27m | Luke Baker (Middle Lake) - 29.08m | Craig Martinka (Middle Lake) - 28.76m |
Senior Boys Javelin | |||
SE | Seth Dreger (Strasbourg) - 40.52m | Tylan Renkas (Ituna) - 39.92 | Brendan Bulych (Ituna) - 39.21m |
SW | Cullen Giesbrecht (Wakaw) - 40.59m | Thomas Vanthuyne (Watrous) - 34.20m | Brandon Meiklejohn (LeRoy) - 28.06m |
NE | Brenden Sigfrid (Rose Valley) - 34.08m | Ty Peterson (Kelvington) - 33.64m | Kyle Berscheid (Lake Lenore) - 33.38m |
NW | Jordan Breker (Muenster) - 40.67m | Colin Paintednose (One Arrow) - 34.82m | Craig Martinka (Middle Lake) - 32.32m |
Senior Boys Tetrathlon | |||
SE | Michael Shewchuk (Wynyard) - 1838 | Mason Cardiff (Strasbourg) - 1077 | Keeryn Phillips (Strasbourg) - 737 |
SW | Matthew Stan (Wakaw) - 1648 | Evan Zentner (LeRoy) - 1570 | |
NE | Remington Rohel (Annaheim) - 1864 | Adam Gerwing (Lake Lenore) - 1675 | |
NW | Erik Gardiner (HCI) - 1977 | Darwin Lessmeister (Muenster) - 1758 | Tyler Demong (HCI) - 1706 |
Midget Boys 100m | |||
SE | Dalton Paulsen (Raymore) - 12.63 | Kortlind Gyorfi (Raymore) - 13.25 | Hazzard Friske (Strasbourg) - 13.95 |
SW | Cole Dunham (Watrous) - 12.16 | Damon Schwartz (Watson) - 12.34 | Dillon Dyck (Wakaw) - 12.91 |
NE | John Anasarias (Kelvington) - 13.37 | Victor Apao (St. Brieux) - 13.50 | Carter Sawchuk (Quill Lake) - 13.56 |
NW | Masson Altrogge (Middle Lake) - 12.85 | Ryland Pronych (HCI) - 13.25 | Kaleb Taylor (Bruno) - 13.63 |
Midget Boys 200m | |||
SE | Tanner Remenda (Wynyard) - 27.75 | Denny Slough (Strasbourg) - 28.81 | Hazzard Friske (Strasbourg) - 29.13 |
SW | Damon Schwartz (Watson) - 26.03 | Ryley Amendt (Watson) - 29.62 | Ben Tatum (Watrous) - 33.22 |
NE | Victor Apao (St. brieux) - 27.56 | Ryan Douglas (Wadena Comp) - 28.03 | Luigi Mendoza (St. Brieux) - 29.38 |
NW | Masson Altrogge (Middle Lake) - 25.47 | Ryland Pronych (HCI) - 26.16 | Carson Sogge (Muenster) - 27.69 |
Midget Boys 400m | |||
SE | Tanner Remenda (Wynyard) - 1:03.64 | Shaye Frizzell (Strasbourg) - 1:06.40 | Maxwell Gudnason (Wynyard) - 1:07.75 |
SW | Gabriel Zerban (LCHS) - 1:02.25 | Daltin Lindsay (Cudworth) - 1:07.38 | Troy Sundquist (Watrous) - 1:16.06 |
NE | Cael Zimmerman (Englefeld) - 1:01.89 | Joel Schemenauer (Lake Lenore) - 1:02.69 | Kayden Graham (Archerwill) - 1:02.84 |
NW | Rylan Marianchuk (HCI) - 1:01.00 | Jerome Montpetit (Bruno) - 1:02.85 | Bray Berschiminsky (HCI) - 1:04.78 |
Midget Boys 800m | |||
SE | Shaye Frizzell (Strasbourg) - 2:35.84 | Troy Bryksa (Foam Lake) - 2:39.28 | Maxwell Gudnason (Wynyard) - 2:41.19 |
SW | Sam Pilling (Watrous) - 2:36.38 | Daltin Lindsay (Cudworth) - 2:43.43 | Keagan Rostie (Watrous) - 3:17.49 |
NE | Joel Schemenauer (Lake Lenore) - 2:24.53 | Cael Zimmerman (Englefeld) - 2:24.60 | Kayden Graham (Archerwill) - 2:29.75 |
NW | Jerome Montpetit (Bruno) - 2:20.00 | Rylan Marianchuk (HCI) - 2:21.00 | Cole Smith (Middle Lake) - 2:36.00 |
Midget Boys 1500m | |||
SE | Troy Bryksa (Foam Lake) - 5:19.69 | Shaye Frizzell (Strasbourg) - 5:19.85 | Maxwell Gudnason (Wynyard) - 5:21.38 |
SW | Sam Pilling (Watrous) - 5:08.78 | Jack Bellefontaine (Wakaw) - 5:48.31 | Kyle Kirzinger (Viscount) - 5:55.81 |
NE | Joel Schemenauer (Lake Lenore) - 5:34.85 | Taevan Athmer (Englefeld) - 5:58.63 | Royce Moellenbeck (Englefeld) - 6:13.25 |
NW | Jerome Montpetit (Bruno) - 4:58.72 | Rylan Marianchuk (HCI) - 5:15.32 | Bray Berschiminsky (HCI) - 5:44.09 |
Midget Boys 3000m | |||
SE | Wyatt Bolt (Wynyard) - 11:26.80 | Dalton Lindal (Wynyard) - 12:20.01 | Tanner Remenda (Wynyard) - 12:30.00 |
SW | |||
NE | |||
NW | Jerome Montpetit (Bruno) - 10:32.88 | Rylan Marianchuk (HCI) - 11:11.45 | Korwin Fischer (Muenster) - 12:21.36 |
Midget Boys 100m Hurdles | |||
SE | Kortlind Gyorfi (Raymore) - 17.36 | Hunter Young (Strasbourg) - 17.37 | Tyson Stutt (Raymore) - 17.78 |
SW | Damon Schwartz (Watson) - 17.34 | Gabriel Zerban (LCHS) - 17.44 | Dillon Dyck (Wakaw) - 18.65 |
NE | Carter Sawchuk (Quill Lake) - 16.63 | Cole Lewis (Lake Lenore) - 17.34 | Gavin Ingram (Quill Lake) - 17.78 |
NW | Masson Altrogge (Middle Lake) - 15.28 | Zach Wittig (HCI) - 17.40 | |
Midget Boys 4x100m | |||
SE | Raymore Rebels - 56.90 | Wynyard Composite - 57.61 | Strasbourg Vikings - 57.62 |
SW | |||
NE | |||
NW | HCI - 50.06 | Middle Lake - 57.78 | Bruno - 58.16 |
Midget Boys High Jump | |||
SE | William (Strasbourg) - 1.72m | Colby Machiskinic (Kawacatoose) - 1.58m | Julian Geddes (Raymore) - 1.40m |
SW | Connor Tetzlaff (Viscount) - 1.68m | Damon Schwartz (Watson) - 1.65m | Cole Dunham (Watrous) - 1.62m |
NE | Ashan Hoffman (St. Brieux) - 1.64m | Carter Sawchuk (Quill Lake) - 1.60m | Tyrell Hogemann (Annaheim) - 1.45m |
NW | Logan Barlage (HCI) - 1.58m | Kody Perlett (HCI) - 1.56m | Braden Fleischhacker (HCI) - 1.52m |
Midget Boys Long Jump | |||
SE | William (Strasbourg) - 5.07m | Denny Slough (Strasbourg) - 4.52m | Kortlind Gyorfi (Raymore) - 4.40m |
SW | Cole Dunham (Watrous) - 5.29m | Christiene Cortez (LeRoy) - 4.90m | Gabriel Zerban (LCHS) - 4.86m |
NE | Ashan Hoffman (St. Brieux) - 4.86m | John Anasarias (Kelvington) - 4.75m | Taevan Athmer (Englefeld) - 4.57m |
NW | Ryland Pronych (HCI) - 5.16m | Braden Fleischhacker (HCI) - 5.08m | Kody Perlott (HCI) - 5.08m |
Midget Boys Triple Jump | |||
SE | William (Strasbourg) - 11.06m | Denny Slough (Strasbourg) - 9.24m | Hazzard Friske (Strasbourg) - 8.90m |
SW | Connor Tetzlaff (Viscount) - 10.60m | Matthew McGrath (LeRoy) - 9.74m | Troy Sundquist (Watrous) - 9.60m |
NE | Cael Zimmerman (Englefeld) - 10.05m | John Anasarias (Kelvington) - 9.51m | Gavin Ingram (Quill Lake) - 9.27m |
NW | Braden Fleischhacker (HCI) - 11.02m | Cole Smith (Middle Lake) - 11.00m | Landon Dobrohoczki (Middle Lake) - 10.47m |
Midget Boys Shot Put | |||
SE | Lee Hansen (Strasbourg) - 11.68m | Logan Hubick (Strasbourg) - 11.14m | Dakoda Mistickokat (Raymore) - 10.72m |
SW | Drayson Snell (Watrous) - 12.60m | Troy Sundquist (Watrous) - 11.83m | Justin Yuzik (Watson) - 11.76 |
NE | Lucas Ochitwa (Wadena Comp) - 12.25m | Miguel Paquette-Reichert (Quill Lake) - 10.92 | Dominic Rohel (Annaheim) - 10.63m |
NW | Logan Barlage (HCI) - 12.47m | Nicolas Gaudet (Bellevue) - 11.43m | Zach Wittig (HCI) - 10.87m |
Midget Boys Discus | |||
SE | Lee Hansen (Strasbourg) - 39.24m | Logan Hubick (Strasbourg) - 30.24m | Dakoda Mistickokat (Raymore) - 28.81m |
SW | Drayson Snell (Watrous) - 35.66m | Zak Yanoshewski (Watrous) - 31.33m | Sam Pilling (Watrous) - 30.70m |
NE | Lucas Ochitwa (Wadena Comp) - 33.87m | Ethan Nygaard (Wadena Comp) - 26.71m | Nathen Pomedli (Wadena Comp) - 25.96m |
NW | Masson Altrogge (Middle Lake) - 36.12m | Landon Dobrohoczki (Middle Lake) - 35.42m | Zach Wittig (HCI) - 33.94m |
Midget Boys Javelin | |||
SE | Dakoda Mistickokat (Raymore) - 40.39m | Brady Bulych (Ituna) - 32.18m | Logan Fendelet (Raymore) - 29.40m |
SW | Treyl Ernst (Watrous) - 29.88m | Tyce Masich (Watrous) - 28.49m | Dillon Dyck (Wakaw) - 28.08m |
NE | Tanner Martin (St. Brieux) - 40.68m | Trevor Peeace (NEC) - 34.45m | Nathen Pomedli (Wadena Comp) - 31.58m |
NW | Landon Dobrohoczki (Middle Lake) - 34.42m | Zach Wittig (HCI) - 31.14m | Jayme Berting (Muenster) - 30.19m |
Junior Boys 100m | |||
SE | Tiernan Roszell (Raymore) - 12.53 | Wace Lloyd (Raymore) - 12.88 | Daylon Wowchuk (Wynyard) - 12.94 |
SW | William Martens (Watrous) - 12.75 | Ian Broatch (Cudworth) - 12.90 | Dayden Dvernichuk (LCHS) - 13.00 |
NE | Shane Gerwing (Lake Lenore) - 12.47 | Evan Ingram (Quill Lake) - 13.28 | Kelvin Bates (Kelvington) - 14.00 |
NW | Jacob Wasserman (HCI) - 12.91 | Alex Johnson (HCI) - 12.93 | Tristan Basset (Bruno) - 15.09 |
Junior Boys 200m | |||
SE | Tiernan Roszell (Raymore) - 25.72 | Doni Aliev (Strasbourg) - 26.98 | Daylon Wowchuk (Wynyard) - 27.59 |
SW | Alexander Bendel (LeRoy) - 25.50 | Ian Broatch (Cudworth) - 27.51 | Nash Leggott (Viscount) - 28.53 |
NE | Shane Gerwing (Lake Lenore) - 29.52 | Brendan Lock (Quill Lake) - 32.71 | |
NW | Jacob Wasserman (HCI) - 23.94 | Alex Johnson (HCI) - 24.10 | Tristan Basset (Bruno) - 29.66 |
Junior Boys 400m | |||
SE | Brayden Mytopher (Strasbourg) - 59.81 | Tanner Linford (Raymore) - 1:04.80 | Michael Marshall (Ituna) - 1:05.41 |
SW | Ryley Goller (Cudworth) - 1:01.03 | Mitchell McGrath (LeRoy) - 1:02.06 | Nash Leggott (Viscount) - 1:09.68 |
NE | Jamie Davis (Lake Lenore) - 59.38 | Cole Meyer (Lake Lenore) - 1:02.90 | Ashton Cassidy (Quill Lake) - 1:08.35 |
NW | Alex Johnson (HCI) - 58.59 | Tristan Punk (Middle Lake) - 1:05.09 | Cole Grace (HCI) - 1:07.65 |
Junior Boys 800m | |||
SE | Brayden Mytopher (Strasbourg) - 2:21.18 | Jeff Oochoo (Raymore) - 2:39.81 | David Prisciak (Wynyard) - 2:48.66 |
SW | Ryley Goller (Cudworth) - 2:34.22 | Wyatt Panter (LeRoy) - 2:35.59 | |
NE | Jamie Davis (Lake Lenore) - 2:24.94 | Theodore Kolkman (Annaheim) - 2:44.60 | |
NW | Seth Schuler (HCI) - 2:26.00 | Tristan Punk (Middle Lake) - 2:27.00 | Cole Grace (HCI) - 2:36.00 |
Junior Boys 1500m | |||
SE | Brayden Mytopher (Strasbourg) - 4:52.82 | Jeff Oochoo (Raymore) - 5:23.82 | David Prisciak (Wynyard) - 5:32.84 |
SW | Wyatt Panter (LeRoy) - 5:58.07 | ||
NE | Jamie Davis (Lake Lenore) - 5:34.93 | Cole Meyer (Lake Lenore) - 5:35.00 | Ashton Cassidy (Quill Lake) - 5:54.91 |
NW | Seth Schuler (HCI) - 5:10.41 | Tristan Punk (Middle Lake) - 5:13.40 | Connor Trumier (Bellevue) - 5:21.03 |
Junior Boys 3000m | |||
SE | Brayden Mytopher (Strasbourg) - 9:48.69 | Jeff Oochoo (Raymore) - 11:28.65 | David Prisciak (Wynyard) - 11:53.72 |
SW | Wyatt Panter (LeRoy) - 12:44.80 | ||
NE | |||
NW | Seth Schuler (HCI) - 11:25.54 | ||
SE | Junior Boys 100m Hurdles | ||
SW | Wace Lloyd (Raymore) - 18.31 | Shayne Purdue (Raymore) - 19.72 | |
NE | William Martens (Watrous) - 16.50 | Jonah Perlitz (LeRoy) - 17.16 | Dayden Dvernichuk (LCHS) - 18.09 |
NW | Shane Gerwing (Lake Lenore) - 15.43 | Cole Meyer (Lake Lenore) - 17.56 | Dawson Knackstedt (Quill Lake) - 19.03 |
Alex Johnson (HCI) - 15.93 | Laird Pomedli (Middle Lake) - 20.84 | ||
SE | Junior Boys 4x100m | ||
SW | Raymore Rebels - 54.99 | Wynyard Composite - 56.56 | |
NE | |||
NW | HCI - 50.25 | Middle Lake - 52.40 | |
Junior Boys High Jump | |||
SE | Emery Buffalo (Punnichy) - 1.60m | Reginald Machiskinic (Kawacatoose) - 1.55m | Ty Bull (Punnichy) - 1.55m |
SW | Alexander Bendel (LeRoy) - 1.50m | Jonah Perlitz (LeRoy) - 1.40m | |
NE | |||
NW | Hayden Reeme (HCI) - 1.60m | Noah McKay (HCI) - 1.53m | John Dunbar (Bruno) - 1.45m |
Junior Boys Pole Vault | |||
SE | |||
SW | |||
NE | |||
NW | John Dunbar (Bruno) - 2.00m | ||
Junior Boys Long Jump | |||
SE | Rylan Sokul (Wynyard) - 5.05m | Dalton Riess (Foam Lake) - 4.64m | Emery Buffalo (Punnichy) - 4.64m |
SW | Landon Kohle (Cudworth) - 5.47m | Alexander Bendel (LeRoy) - 5.16m | William Martens (Watrous) - 4.93m |
NE | Shane Gerwing (Lake Lenore) - 5.48m | Dawson Knackstedt (Quill Lake) - 4.45m | Austin Winters (Quill Lake) - 3.59m |
NW | Troy Martinka (Middle Lake) - 5.48m | Tristan Punk (Middle Lake) - 5.19m | John Dunbar (Bruno) - 4.70m |
Junior Boys Triple Jump | |||
SE | Rylan Sokul (Wynyard) - 11.02m | Dallin Sorenson (Strasbourg) - 10.55m | Doni Aliev (Strasbourg) - 10.22m |
SW | Landon Kohle (Cudworth) - 11.90 | Clay Frey (Watrous) - 9.85m | Jacob Rennie (Holdfast) - 7.86m |
NE | Drew Bauml (Lake Lenore) - 9.24m | ||
NW | |||
Junior Boys Shot Put | |||
SE | Dillon Worm-Poorman (Raymore) - 10.64m | Tiernan Roszell (Raymore) - 10.60m | Emery Buffalo (Punnichy) - 9.91m |
SW | Landon Kohle (Cudworth) - 10.90m | Brayden Moneo (Watrous) - 9.93m | Creed Fischer (Watrous) - 9.71m |
NE | Riley Korolchuk (Quill Lake) - 10.03m | Tristen Thimm (Lake Lenore) - 9.96m | Tristan Pauchay (NEC) - 9.66m |
NW | Justin Berscheid (HCI) - 10.63m | Logan Hofmann (Muenster) - 9.69m | Adam Eichorst (HCI) - 8.38m |
Junior Boys Discus | |||
SE | Dillon Worm-Poorman (Raymore) - 33.68m | Blake Hubick (Strasbourg) - 28.00m | Rylan Sokul (Wynyard) - 26.52m |
SW | Ryley Goller (Cudworth) - 25.29m | Bryce Kline (LCHS) - 23.05m | Creed Fischer (Watrous) - 22.77m |
NE | Evan Ingram (Quill Lake) - 27.63m | Luthando Koyana (Annaheim) - 24.93 | Tristen Thimm (Lake Lenore) - 24.20 |
NW | Logan Hofmann (Muenster) - 34.25m | Connor Trumier (Bellevue) - 28.54 | Justin Berscheid (HCI) - 25.77m |
Junior Boys Javelin | |||
SE | Tiernan Roszell (Raymore) - 38.20m | Blake Hubick (Strasbourg) - 34.39m | Reginald Machiskinic (Kawacatoose) - 34.07m |
SW | Landon Kohle (Cudworth) - 42.51m | Mitchell McGrath (LeRoy) - 39.25m | William Martens (Watrous) - 32.74m |
NE | Dawson Knackstedt (Quill Lake) - 35.65m | Tristen Thimm (Lake Lenore) - 32.03m | Kelvin Bates (Kelvington) - 29.27m |
NW | Cole Grace (HCI) - 29.88m | Justin Berscheid (HCI) - 29.49m | Connor Trumier (Bellevue) - 22.70m |
Junior Boys Tetrathlon | |||
SE | Tanner Linnen (Raymore) - 1653 | Benny Li (Strasbourg) - 1537 | |
SW | Ian Koob (Viscount) - 1272 | Logan Gusikoski (Viscount) - 1232 | |
NE | Brodie Morrow (Kelvington) - 1051 | ||
NW | Zachary Storoschuk (Middle Lake) - 1620 | Austin Liske (Bruno) - 1119 | Cole Koob (Bruno) - 717 |
Bantam Boys 100m | |||
SE | Tony Ullman (Raymore) - 12.50 | Parker MacPheat (Strasbourg) - 12.77 | Tristan Bergquist (Wynyard) - 12.77 |
SW | Bryce Welter (Viscount) - 12.85 | Josh Gampe (Cudworth) - 13.12 | Carter Quinton-Kiznar (Lanigan (Elem) - 13.82 |
NE | Luis Rosalin (St. Brieux) - 12.91 | Zane Crone (Annaheim) - 13.06 | Brody Rumbold (Wadena Comp) - 13.18 |
NW | Kazley Natlazo (St. Augstine) - 14.22 | Kade Vipond (HPS) - 15.00 | Gavin Hay (HPS) - 15.03 |
Bantam Boys 200m | |||
SE | Parker MacPheat (Strasbourg) - 26.18 | Tristan Bergquist (Wynyard) - 27.59 | Tanner Boughner (Strasbourg) - 30.59 |
SW | Max Fedak (LCHS) - 27.78 | Josh Gampe (Cudworth) - 28.51 | Carter Quinton-Kiznar (Lanigan Elem) - 30.12 |
NE | Luis Rosalin (St. Brieux) - 26.72 | Brody Rumbold (Wadena Comp) - 26.75 | Reagan Rohel (St. Brieux) - 27.59 |
NW | Cody Bergermann (St. Augustine) - 28.34 | Kazley Natlazo (St. Augustine) - 28.90 | Gavin Hay (HPS) - 30.06 |
Bantam Boys 400m | |||
SE | Caleb Smith (Strasbourg) - 1:08.40 | Parker MacPheat (Strasbourg) - 1:12.38 | Nolan McLeod (Strasbourg) - 1:18.23 |
SW | Max Fedak (LCHS) - 1:03.93 | Brandon Berry (Watrous) - 1:09.75 | Colby Gampe (Cudworth) - 1:10.40 |
NE | Dalton Kiedrowski (Lake Lenore) - 1:03.75 | Luis Rosalin (St. Brieux) - 1:04.25 | Reagan Rohel (St. Brieux) - 1:06.25 |
NW | Cody Bergermann (St. Augustine) - 1:04.63 | Kazley Natlazo (St. Augustine) - 1:04.90 | Kyle Schuler (Muenster) - 1:09.72 |
Bantam Boys 800m | |||
SE | Parker Davey (Strasbourg) - 2:37.85 | Carson Fisher (Wynyard) - 2:40.87 | Spencer Taypotat (Punnichy) - 2:56.28 |
SW | Carson Bells (Watrous) - 2:48.53 | Tyler Skoworodko (Wakaw) - 2:54.85 | Riley Bendel (LeRoy) - 2:58.66 |
NE | Dalton Kiedrowski (Lake Lenore) - 2:25.78 | Calder Gerwing (Lake Lenore) - 2:43.72 | Michael Kunz (Annaheim) - 2:51.09 |
NW | Cody Bergermann (St. Augustine) - 2:31.00 | Kyle Schuler (Muenster) - 2:33.00 | Gavin Hay (HPS) - 2:34.00 |
Bantam Boys 1500m | |||
SE | Carson Fisher (Wynyard) - 5:37.56 | Nolan McLeod (Strasbourg) - 5:48.31 | Daniel Spilchuk (Ituna) - 6:17.06 |
SW | Carson Bells (Watrous) - 6:07.47 | Tyler Skoworodko (Wakaw) - 6:15.31 | Riley Bendel (LeRoy) - 6:28.51 |
NE | Dalton Kiedrowski (Lake Lenore) - 5:04.56 | Winston Byman (Wadena Comp) - 5:47.19 | Michael Kunz (Annaheim) - 5:53.34 |
NW | Kyle Schuler (Muenster) - 5:32.97 | Cody Bergermann (St. Augustine) - 6:03.13 | Jessie Georget (Bellevue) - 6:03.90 |
Bantam Boys 3000m | |||
SE | Carson Fisher (Wynyard) - 12:00.10 | Dylan McNab (Punnichy) - 12:57.25 | Wadge Oochoo (Raymore) - 13:01.34 |
SW | |||
NE | |||
NW | Kyle Schuler (Muenster) - 11:12.61 | Keith Buan (HPS) - 14:15.45 | Kent Buan (HPS) - 14:23.70 |
Bantam Boys 80m Hurdles | |||
SE | Tony Ullman (Raymore) - 12.97 | Parker MacPheat (Strasbourg) - 12.98 | McGuire Danbrook (Strasbourg) - 15.18 |
SW | Macguire Scheidt (Imperial) - 15.65 | Griffin Andreas (Watrous) - 16.09 | Tanner Sperling (Watrous) - 16.75 |
NE | Lucas Stomp (Quill Lake) - 16.47 | Josh Barousky (Wadena Comp) - 17.75 | Aaron Jordan (Wadena Comp) - 21.78 |
NW | Kristian Manaloto (St. Augustine) - 14.96 | Gavin Hay (HPS) - 15.37 | Anthony Lummerding (Bruno) - 15.78 |
Bantam Boys 4x100m | |||
SE | Wynyard Composite - 56.98 | Strasbourg Vikings - 57.38 | Raymore Rebels - 58.63 |
SW | |||
NE | |||
NW | St. Augustine - 55.03 | ||
Bantam Boys High Jump | |||
SE | Tony Ullman (Raymore) - 1.43m | Tristan Bergquist (Wynyard) - 1.40m | McGuire Danbrook (Strasbourg) - 1.40m |
SW | Bryce Welter (Viscount) - 1.60m | Max Fedak (LCHS) - 1.54m | Cole Maine (Watrous) - 1.40m |
NE | Brody Rumbold (Wadena Comp) - 1.40m | Winston Byman (Wadena Comp) - 1.35m | Josh Barousky (Wadena Comp) - 1.30m |
NW | Kristian Manaloto (St. Augustine) - 1.40m | Aiden Hergott (HPS) - 1.33m | Jasper Harman (St. Augustine) - 1.30m |
Bantam Boys Long Jump | |||
SE | Tony Ullman (Raymore) - 4.61m | Tristan Bergquist (Wynyard) - 4.48m | Carson Fisher (Wynyard) - 4.06m |
SW | Bryce Welter (Viscount) - 5.11m | Carter Quinton-Kiznar (Lanigan Elem) - 4.04m | Zak Freeman (Watrous) - 3.86m |
NE | Luis Rosalin (St. Brieux) - 4.53m | Aaron Aquino (Lake Lenore) - 4.02m | Marko Sweet (Englefeld) - 3.89m |
NW | Kade Vipond (HPS) - 4.33m | Tony Ward (St. Augustine) - 4.23m | Jessie Georget (Bellevue) - 4.15m |
Bantam Boys Triple Jump | |||
SE | Parker Davey (Strasbourg) - 8.95m | Chase Gray (Raymore) - 8.63m | Diyor Aliev (Strasbourg) - 7.39m |
SW | Max Fedak (LCHS) - 9.86m | Nick Mehlmann (Watrous) - 9.71m | Adam Schlosser (Cudworth) - 9.57m |
NE | Marko Sweet (Englefeld) - 8.62 | Josh Barousky (Wadena Comp) - 7.55m | Ethan Murray (Englefeld) - 7.55m |
NW | Sam Gareau (Bellevue) - 9.11m | Jessie Georget (Bellevue) - 8.68m | Dakota Smith (St. Augustine) - 8.44m |
Bantam Boys Shot Put | |||
SE | Jonathan Kostal (Strasbourg) - 10.16m | Sirainn McNab (Punnichy Elem) - 7.43m | Steven Mikolas (Strasbourg) - 7.16m |
SW | Travis Phillips (LeRoy) - 10.79m | Zach Kotelko (Wakaw) - 10.20m | Garet Poitras (Imperial) - 9.22m |
NE | Marko Sweet (Englefeld) - 9.90m | Brett Fogg (Wadena Comp) - 9.60m | Wyatt Johnson (Kelvington) - 9.18m |
NW | Cole Bells (St. Dominic) - 9.82m | Chris Hagen-Major (Muenster) - 8.81m | Alex Hinz (Muenster) - 8.78m |
Bantam Boys Discus | |||
SE | Jonathan Kostal (Strasbourg) - 25.52m | Tanner Walter (Raymore) - 20.91m | Steven Mikolas (Strasbourg) - 20.00m |
SW | Zach Kotelko (Wakaw) - 28.91m | Adam Schlosser (Cudworth) - 27.86m | Cole Wheten (Watrous) - 25.46m |
NE | Lucas Stomp (Quill Lake) - 25.58m | Lane Peterson (Kelvington) - 24.92m | Adam Gwilliam (Kelvington) - 24.89m |
NW | Cole Bells (St. Dominic) - 23.67m | Bryden Tessier (Bellevue) - 19.87m | Sam Gareau (Bellevue) - 18.41m |
Bantam Boys Javelin | |||
SE | Teagan Roszell (Raymore) - 32.22m | Steven Mikolas (Strasbourg) - 29.85m | Caleb Smith (Strasbourg) - 24.53m |
SW | Yari Kotelko (Wakaw) - 33.21m | Cole Wheten (Watrous) - 32.67m | Chris Buggy (Watrous) - 28.68m |
NE | Brody Rumbold (Wadena Comp) - 31.87m | Josh Barousky (Wadena Comp) - 26.49m | Zane Crone (Annaheim) - 24.60m |
NW | Chris Hagen-Major (Muenster) - 28.74m | Cole Bells (St. Dominic) - 27.69m | Bryden Wohlberg (Bellevue) - 26.28m |
Bantam Boys Tetrathlon | |||
SE | Kalen Ukrainetz (Wynyard) - 1154 | Landon Linnen (Raymore) - 859 | Aiden Erhardt (Strasbourg) - 416 |
SW | Presley Perlitz (LeRoy) - 975 | Connor McGrath (LeRoy) - 687 | Carter Timmerman (LeRoy) - 400 |
NE | |||
NW | Connor Lucas (Bellevue) - 664 | ||
Peewee Boys 100m | |||
SE | Justin Popadynec (Wynyard) - 14.09 | Kaden Fedak (Foam Lake) - 14.25 | Dominique Worme (Raymore) - 14.88 |
SW | Nathan Thompson (Lanigan Elem) - 13.40 | Jayme Gallan-Balch (Watrous) - 13.66 | Dayton Uchacz (Lanigan Elem) - 13.79 |
NE | Gemartson Napigquit (Englefeld) - 14.75 | Lars Halvorson (Rose Valley) - 14.84 | Kaiden Korolchuk (Quill Lake) - 14.94 |
NW | Kody Mcginn (HPS) - 14.75 | Finlay Hart (HPS) - 15.06 | Teryn Zwarych (St. Augustine) - 15.25 |
Peewee Boys 200m | |||
SE | Justin Popadynec (Wynyard) - 29.78 | Kaden Fedak (Foam Lake) - 30.12 | Keaton Wowchuk (Wynyard) - 31.31 |
SW | Jayme Gallan-Balch (Watrous) - 29.44 | Aydon Burks (Holdfast) - 29.59 | Austin Berezowski (Watson) - 30.51 |
NE | Jace Collins (Lake Lenore) - 28.75 | Gemartson Napigquit (Englefeld) - 28.88 | Reece Crone (Annaheim) - 30.37 |
NW | Finlay Hart (HPS) - 29.29 | Daniel Okeay (St. Dominic) - 31.41 | Teryn Zwarych (St. Augustine) - 31.49 |
Peewee Boys 400m | |||
SE | Adam Mytopher (Strasbourg) - 1:09.03 | Dominique Worme (Raymore) - 1:17.53 | Lawson Flavel (Strasbourg) - 1:22.03 |
SW | Ricky Martens (Imperial) - 1:15.10 | Gavin Fitch (Watson) - 1:16.38 | Dalton Wolfe (Drake) - 1:16.65 |
NE | Jace Collins (Lake Lenore) - 1:08.66 | Reece Crone (Annaheim) - 1:10.40 | Layne Stewart (St. Brieux) - 1:17.91 |
NW | Teijon Abel-Douglas (HPS) - 1:08.31 | Logan Knutson (HPS) - 1:13.69 | Ashton Dagenais (St. Augustine) - 1:13.94 |
Peewee Boys 800m | |||
SE | Adam Mytopher (Strasbourg) - 2:40.83 | Blake Cassell (Strasbourg) - 2:58.72 | Ethan Markusson (Foam Lake Comp) - 3:16.41 |
SW | Jackson Mark (Watson) - 2:50.59 | Gavin Fitch (Watson) - 2:54.07 | Hans Guban (Watson) - 3:00.19 |
NE | Jace Collins (Lake Lenore) - 2:40.56 | Reece Crone (Annaheim) - 2:41.96 | Garrett Miller (St. Brieux) - 2:50.00 |
NW | Teijon Abel-Douglas (HPS) - 2:38.00 | Rayden Ottmann (St. Augustine) - 2:54.00 | Logan Knutson (HPS) - 2:56.00 |
Peewee Boys 1500m | |||
SE | Adam Mytopher (Strasbourg) - 5:25.29 | Charles Johnston (Strasbourg) - 6:00.16 | Davis McLean (Foam Lake Elem) - 6:27.28 |
SW | Ethan Friesen (Watson) - 5:59.44 | Gavin Fitch (Watson) - 6:18.87 | Owen Kristoff (Wakaw) - 6:39.96 |
NE | Garrett Miller (St. Brieux) - 5:44.72 | Koby Faubert (Wadena Comp) - 5:57.59 | Blake Tokar (Wadena Comp) - 5:59.57 |
NW | Rayden Ottmann (St. Augustine) - 5:54.15 | Kyden Molsberry (HPS) - 5:56.28 | Dylan Smith (St. Augustine) - 6:15.82 |
Peewee Boys 3000m | |||
SE | Adam Mytopher (Strasbourg) - 11:52.52 | Dylan Third (Raymore) - 15:24.57 | Walker Bolt (Wynyard) - 16:38.83 |
SW | Ethan Friesen (Watson) - 12:16.94 | Gavin Fitch (Watson) - 13:04.74 | |
NE | |||
NW | Rayden Ottmann (St. Augustine) - 12:11.52 | Dawson Barlage (St. Augustine) - 13:27.31 | Darren Romanuik (St. Dominic) - 16:49.27 |
Peewee Boys 80m Hurdles | |||
SE | Logan Pridge (Raymore) - 16.03 | Blake Cassell (Strasbourg) - 17.06 | Carter Colenutt (Strasbourg) - 17.07 |
SW | Jayme Gallan-Balch (Watrous) - 14.44 | Jake Martens (Imperial) - 15.18 | Ricky Martens (Imperial) - 15.66 |
NE | Jace Collins (Lake Lenore) - 14.65 | Carson Gerwing (Lake Lenore) - 15.69 | Wyatt Wilson (Archerwill) - 16.97 |
NW | Kody Mcginn (HPS) - 14.68 | Terran Thoms (Bruno) - 17.43 | Denzyl Lessmeister (Muenster) - 18.35 |
Peewee Boys 4x100m | |||
SE | Strasbourg Vikings - 1:01.00 | Raymore Rebels - 1:02.00 | |
SW | |||
NE | |||
NW | HPS - 59.15 | St. Augustine - 1:00.28 | Muenster - 1:04.59 |
Peewee Boys High Jump | |||
SE | Kaden Fedak (Foam Lake) - 1.30m | Charles Johnston (Strasbourg) - 1.30m | Kierre Geddes (Punnichy Elem) - 1.30m |
SW | Jake Martens (Imperial) - 1.49m | Ricky Martens (Imperial) - 1.45m | Dayton Uchacz (Lanigan Elem) - 1.33m |
NE | Dylan Kirzinger (Englefeld) - 1.39m | Kaiden Korolchuk (Quill Lake) - 1.37m | Louie McNab (Wadena Comp) - 1.33m |
NW | Luke Stadnyk (St. Augustine) - 1.32m | Daniel Okeay (St. Dominic) - 1.29m | Jay Eichorst (St. Augustine) - 1.26m |
Peewee Boys Long Jump | |||
SE | Justin Popadynec (Wynyard) - 4.52m | Kaden Fedak (Foam Lake) - 3.87m | Titus Bitternose (Punnichy Elem) - 3.33m |
SW | Nathan Thompson (Lanigan Elem) - 4.37m | Jayme Gallan-Balch (Watrous) - 4.22m | Aydon Burks (Holdfast) - 4.10m |
NE | Dylan Kirzinger (Englefeld) - 4.06m | Mark Meyer (Lake Lenore) - 3.74m | Kaiden Korolchuk (Quill Lake) - 3.71m |
NW | Skyler Varga (Muenster) - 3.93m | Ashton Dagenais (St. Augustine) - 3.82m | Terran Thoms (Bruno) - 3.73m |
Peewee Boys Triple Jump | |||
SE | Justin Popadynec (Wynyard) - 9.01m | Carter Colenutt (Strasbourg) - 7.60m | Viktor Vintonyak (Raymore) - 7.06m |
SW | Daniel Martin (Watson) - 8.20m | Tanner Medernach (Cudworth) - 7.83m | Dawson Gusikoski (Viscount) - 7.12m |
NE | Devdan Chegus (Quill Lake) - 8.17m | Karter Hamel (Archerwill) - 7.60m | Mark Meyer (Lake Lenore) - 7.56m |
NW | Finlay Hart (HPS) - 8.81m | Luke Stadnyk (St. Augustine) - 8.62m | Jay Eichorst (St. Augustine) - 8.59m |
Peewee Boys Shot Put | |||
SE | Christian McNab (Punnichy Elem) - 10.63 | Carter Mclean (Foam Lake Comp) - 10.37m | Jacob Gillespie (Wynyard) - 8.85m |
SW | John Arsenal (Watson) - 10.08m | Isaac Jensen (Watson) - 9.62m | Brynn Charbonneau (Wakaw) - 8.55m |
NE | Kaiden Korolchuk (Quill Lake) - 9.26m | Luke Schutchings (Kelvington) - 9.04m | Lars Halvorson (Rose Valley) - 8.38m |
NW | Travis Tessier (Bellevue) - 11.24m | Isaiah Zajonz (Bellevue) - 9.15m | Luke Stadnyk (St. Augustine) - 8.66m |
Peewee Boys Discus | |||
SE | Evan Worm (Gordon's) - 23.10m | Jacob Gillespie (Wynyard) - 22.88m | Christian McNab (Punnichy Elem) - 22.17m |
SW | John Arsenal (Watson) - 24.24m | Caydin Cardinal (Lanigan Elem) - 18.69m | Justin Richardson (Cudworth) - 15.80m |
NE | Luke Schutchings (Kelvington) - 21.00m | Karson Spray (Kelvington) - 17.34m | Luke Muir (Rose Valley) - 16.53m |
NW | Travis Tessier (Bellevue) - 21.77m | Joel Gaudet (Bellevue) - 20.65m | Jay Eichorst (St. Augustine) - 18.35m |
Peewee Boys Javelin | |||
SE | Joe Poorman (Raymore) - 27.24m | Logan Pridge (Raymore) - 25.98m | Jacob Gillespie (Wynyard) - 21.17m |
SW | Natham Thompson (Lanigan Elem) - 23.81m | Geron Valdesimo (LeRoy) - 22.62m | Jackson Dale (Viscount) - 20.65m |
NE | Lars Halvorson (Rose Valley) - 25.08m | Devdan Chegus (Quill Lake) - 25.05m | Jordan Hill (Quill Lake) - 23.56m |
NW | Skyler Varga (Muenster) - 24.03m | Ethan Rueve (Muenster) - 22.65 | Teryn Zwarych (St. Augustine) - 21.87m |
Overall Midget Girls Points | |||
SE | Alyson Edwards (Strasbourg) 54 (Tie) | Mary Latoski (Wynyard) - 54 (Tie) | Courtney Decker (Strasbourg) - 45 |
SW | Jenna Joa (Imperial) - 51 | Brynn Sundholm (Lanigan) - 48 | MacKenna Hanson (Watson) - 42 |
NE | |||
NW | Taylor Zwarych (HCI) - 56 | Nicole Kramchynsky (Bellevue) - 51 | Makenna Gerwing (HCI) - 50 |
Overall Midget Boys Points | |||
SE | Shaye Frizzell (Strasbourg) - 47 | William Mansbridge-Goldie (Strasbourg) - 42 | Hazzard Friske (Strasbourg) - 38 |
SW | Damon Schwartz (Watson) - 52 | Sam Pilling (Watson) - 44 | Troy Sundquist (Watrous) - 41 |
NE | |||
NW | Masson Altrogge (Middle Lake) - 56 | Jerome Montpetit (Bruno) - 54 | Rylan Marianchuk (HCI) - 50 |
Overall Junior Girls Points | |||
SE | Rachel Christensen (Wynyard) - 42 | McKenzie Acton (Strasbourg) - 41 | Beth Springer (Foam Lake) - 38 |
SW | Katelyn Blair (Lanigan) - 55 | Lindy Brookbank (Lanigan) - 47 | Ashley Hards (Watson) - 42 |
NE | |||
NW | Kelsey Berscheid (Muenster) - 52 (Tie) | Jenay Varga (Muenster) - 52 (Tie) | Maya Bersheid (HCI) - 50 |
Overall Junior Boys Points | |||
SE | Brayden Mytopher (Strasbourg) - 56 | Tiernan Roszell (Raymore) - 54 | Emery Buffalo (Punnichy) - 43 |
SW | Landon Kohle (Cudworth) - 56 | William Martens (Watson) - 48 | Ryley Goller (Cudworth) - 42 |
NE | |||
NW | Alex Johnson (HCI) - 52 | Tristan Punk (Middle Lake) - 48 | Cole Grace (HCI) - 43 |
Overall Senior Girls Points | |||
SE | Kellie Kozak (Ituna) - 56 | Madison Gudnason (Wynyard) - 42 | Danielle Fedak (Foam Lake) - 40 |
SW | Ashton Dyok (Watson) - 50 | Sarah Joa (Imperial) - 48 | Cassidy Oesch (LeRoy) - 36 |
NE | |||
NW | Rayna Olynuk (Middle Lake) - 47 | Alison Behiel (Muenster) - 42 | Kailey Griffin (Middle Lake) & Brittany Weiman (Bruno) - 40 (Tie) |
Overall Senior Boys Points | |||
SE | Joshua Christensen (Wynyard) - 42 | Chris John Belica (Strasbourg) - 41 | Brendan Bulych (Ituna) - 36 |
SW | Breshton Folden (Watson) - 56 | Brendan Crossland (LeRoy) - 48 | Shea Lee (Wakaw) - 41 |
NE | |||
NW | Nicolas Gobeil (HCI) - 56 | Kyle Wehage (Middle Lake) - 52 | Tanner Gerwing (HCI) - 44 |
Overall Bantam Girls Points | |||
SE | Samantha Johnston (Strasbourg) - 54 (Tie) | Whitney Flavel (Strasbourg) - 54 (Tie) | Eryn McLeod (Strasbourg) - 43 |
SW | Hannah Gaudry (Wakaw) - 48 | Hannah Friesen (Watson) - 47 | Chantel Richels (LeRoy) - 43 |
NE | |||
NW | Kelly Romanuik (St. Dominic) - 52 | Jo-Lee Brockman (Middle Lake) - 49 | Jazmine Stadnyk (St. Dominic) - 48.5 |
Overall Bantam Boys Points | |||
SE | Tony Ullman (Raymore) - 56 | Carson Fisher (Wynyard) - 50 | Parker MacPheat (Strasbourg) - 49 |
SW | Max Fedak (LCHS) - 54 | Bryce Welter (Viscount) - 42 | Carson Bells (Watson) - 37 |
NE | |||
NW | Cody Bergermann (St. Augustine) - 54 | Kyle Schuler (Muenster) - 50 | Cole Bells (St. Dominic) - 46 |
Overall Peewee Girls Points | |||
SE | Jesslyn Leibel (Wynyard) - 52 | Aivery Li (Strasbourg) - 48 | Montana Holmes (Strasbourg) - 45 |
SW | Amy Sundquist (Watson) - 49 | Annaka Miettinen (Watson) - 45 | Jaida Yanoshewski (Watson) - 44 |
NE | |||
NW | Aime Breker (St. Augustine) - 50 | Cara Dobrohoczki (Middle Lake) - 47 | Sydney Hilbert (St. Dominic) - 43 |
Overall Peewee Boys Points | |||
SE | Justin Popadynec (Wynyard) - 56 (Tie) | Adam Mytopher (Strasbourg) - 56 (Tie) | Kaden Fedak (Foam Lake) - 50 |
SW | Jayme Gallan-Balch (Watrous) - 52 | Gavin Fitch (Watson) - 48 | Nathan Thompson (Lanigan Elem) - 42 |
NE | |||
NW | Skyler Varga (Muenster) - 45 | Luke Stadnyk (St. Augustine) - 44 | Rayden Ottmann (St. Augustine) - 41 |
Overall School Points | |||
SE | Strasbourg - 2,642 | Raymore - 1,505 | Wynyard Composite - 1,274 |
SW | Watrous High - 1,418 | LeRoy - 937.5 | Wakaw - 843 |
NE | |||
NW | Humboldt Collegiate - 1,541 | Muenster - 1,218.5 | Middle Lake - 1,061 |