Winners at the Nipawin Music Festival

Junior Piano Awards

Jean Tait Memorial First Year Instruction 8 and under: Ayla Olson

Junior Piano Open: Lane Annand and Alyshia Panlilio

article continues below

Jean Tait Memorial Best Junior Baroque: Calleigh Hildebrandt

Bev Gunnlaugson Junior Piano: Lauryn Hildebrandt, Tori Baerg

Bev Gunnlaugson Junior Piano 8 & Under: Leah Hildebrandt

Clark Froehlich Memorial 8 and Under: Aubrie Annand

Clark Froehlich Memorial 9 or 10 years old of age: Vanessa Charko

Clark Froehlich Memorial 11-12 years of age: Keira Young

Nipawin Order of the Royal Purple Junior Piano: Klia Young

 

Open Piano Awards

Bach Shield: Heidi Klettberg

John Owen Memorial: Jennifer Summach and Jelena Mak

Syd and Edith Potts Memorial Scholarship for Senior Piano: Alesha Grimes

 Karen Hill Award: Erin Grimes, Carter Schmitt, Danica Aquino

Nipawin BPOE Lodge: Marie Banaria

Nipawin Medical Group most promising piano student: Ruth Reimer

Mrs. Mary Bradshaw Memorial Award: Shyra Aliguya

 

Open Awards

Diamond North Credit Union: Kadence Ilnisky and Tori Baerg

Harold’s Footwear-Apparel & Sporting Goods: Sam Petersen

Nipawin and District Ministerial Association: Sam Petersen

Nipawin Kinsmen and Kinettes: Heidi Klettberg

Nipawin Knights of Columbus: Jenna Taylor and Rhesa Petersen

Nipawin Lions Club: Pascal Marchildon and Megan McAvoy

Pineland Co-op: Alexa Hryciuk

Royal Canadian Legion: Jelena Mak

Rotary Club Vern Mooney Memorial: Abigail Summach and Lauren Dean

St. Eugene’s Catholic Women’s League: Jacob Neufeld

Tisdale Kinettes: Lucas Morris

Nipawin Chapter of Superannuated Teachers: Madison McAvoy, Jeremy Syrenne and Grayson Larsen

 

Instrumental Awards

Larry Clark promising guitar or wind instrument student: Isaac Wood

George & Alma Whyte Memorial Award: Loken Erickson

Richard Smith Memorial Award: Jeremy Syrenne

Nipawin Golden Fiddlers Junior: Sam Benjamin

Nipawin Golden Fiddlers Senior: Raina Soucy

North East Country Music Association: Justin Syrenne and Colton Schmitt

Parkland Terminal Ltd. Violin: Emma Lefebvre

Tisdale and District Strings: Sefryn Larsen, Tilka Chapman

Interlake Resources promising violin student: Eris Gray

Sask. Orchestral Association Junior: Kael Tanner Casavant and Jennifer Summach

Sask. Orchestral Association Intermediate: Sianne Bassingthwaite and Lauren Soucy

Sask. Orchestral Association Adjudicator's Choice: Rhesa Petersen and Hudson Nickel

 

Vocal Awards

David S. Owen: Dallas Mehrer, Brittany SawatzkyMadison Bueckert and Nathaniel Tymchak

Hamilton’s trophy for group performance: Dallas Mehrer, Brittany Sawatzky, Madison Bueckert and Nathaniel Tymchak

Jim Coventry Memorial: Kacie Wilson and Rhesa Petersen

Mel McCorriston Memorial: Madison McAvoy

Marion Ferguson Memorial: Heidi Klettberg

Nipawin Chapter of Superannuated Teachers: Nakonechney’s Grade 2 Central Park

North East Country Music Association: Kylan Hamel and Madison Wiens

P.B. Custom Engraving: Kacie Wilson

Bev Gunnlaugson: Simons’ Grade 2 Central Park

Interlake Resources School performance:  Umpherville’s Grade 4 Wagner

Kelly and Patti Byers: Anthony’s Grade 5 Wagner

Freeman Reynolds’ Memorial Music Award: Harper’s Grade 5 Wagner

Elaine Rospad Memorial: Tallon’s Grade 1 Central Park

© Copyright Humboldt Journal

Community Event Calendar


Find out what's happening in your community and submit your own local events.